UAE pavilon
TRAVEL

Dubaj EXPO 2020 v roce 2021

17

Všechny moderní vymoženosti, virtuální realita, projekce, animace a interaktivní prezentace se spojily a vytvořily Expo 2020. V Dubaji se na toto dění připravovali od roku 2013, kdy bylo vyhlášeno, že se bude světová výstava konat právě tam. Takže nás vůbec nepřekvapil fakt, že si k této události protáhli linku metra. Stanice Expo 2020 je konečná v poušti, tak trochu jako naše Letňany, ale víc cool. A jak si Expo co nejvíc užít? Co vidět a nevynechat?

Expo otevřelo své brány 1.10.2021 a poslední návštěvníky přivítá 31.3.2022.

Nejkouzelnější součást dubajského Expa je rozhodně Expo Passport. Hned u vchodu se nachází velký obchod se suvenýry, který jsme s Alešem prošli a zase odešli. Ale rychle jsme se vrátili, neboť jsme si všimli rodinky, která si fotila žluté papírové sešítky a bum – tohle prostě naše dětské dušičky potřebují taky. První stránku si můžete vyplnit, přidat vaši fotografii a průhlednou folií zalepit. Do zbytku pak sbíráte razítka z jednotlivých zemí. V každém pavilonu na vás jedno čeká. Jeden Expo pas vyšel na 20 AED.

EXPO 2020 passport
Expo (neboli světová výstava) se prvně konala v Londýně v roce 1851. Dále v nepravidelných intervalech až do roku 2000, od té doby je plánované každých pět let. Výstava měla původně ukazovat trendy v kultuře a společenský vývoj daných zemí, dnes slouží spíš jako soubor reklam a lákadel na konkrétní stát. Různě drahé pavilony vyzdvihují zajímavé momenty z historie, vynálezy, které pohnuly světem anebo historická dědictví. Zěmě by spolu měly komunikovat, zároveň promlouvat k návštěvníkům, a řešit palčivé otázky globálního charakteru – klimatické změny, chudobu anebo lidská práva.

Původní zahájení bylo plánováno na říjen 2020, ale kvůli pandemii se otevření o rok posunulo. Organizátoři odhadují, že Expo 2020 za 6 měsíců své existence navštíví kolem 25 milionů lidí.

Jak Expo 2020 vypadá?

Představte si obrovské výstaviště v poušti. Vystavuje zde 192 zemí, 13 firem (např. letecká společnost Emirates, nebo DP Cargo) a 16 organizací (např. EU, Spojené národy anebo Organisation Internationale de la Francophonie). Celý prostor je rozdělený do pěti barevných zón a třech sekcí Opportunity district (věnovaný tématu příležitost), Sustainability district (vévodí téma udržitelnost) a Mobility district (část zaměřená na pohyb). Mezi jednotlivými stanovišti je možné se pohybovat pěšky, mini autobusem, vláčkem, nebo na kole. Hlavní budovy bych rozdělila na tři typy: samostatné velké pavilony, malé sdílené pavilony a Visitor Center (návštěvnická centra). Součástí je i nepřeberné množství restaurací.

Hned u hlavního vstupu stojí nezaměnitelná ikona: Al Wasl Plaza. Zde se během dne nic moc zajímavého neděje, ale v noci na celou kopuli probíhá promítání doplněné hudbou. My jsme tuto podívanou bohužel moc neužili, protože jsme tudy jen proběhli na naši poslední zastávku do slovenského pavilonu. A ty davy proudící kolem téhle světelné parády radši ani nezmiňuju.

Připravte se na vedro. V říjnu denní teploty běžně přesahují 35 stupňů, průměrná teplota je 31°C. Následující měsíce se na první pohled tváří snesitelněji: listopad v průměru 26°C, prosinec 22°C, leden 20°C, únor 22°C a březen 24°C. Na každém druhém až třetím kroku byly dostupné kohoutky s pitnou vodou. Dostat se k nim a napustit si vlastní lahev se občas měnilo v boj o život. Existuje totiž několik druhů lidí, kteří asi neví, jak koncept fronty funguje. Proto jsme si vyhlédli několik zdrojů mimo hlavní trasy. Vodu si samozřejmě můžete i koupit ve stáncích, nebo u občerstvení.

Vstupenky na Expo 2020?

Společnost Emirates dává ke každé letence jednu volnou vstupenku, která platí jeden den (stejně tak koná i Fly Dubai). Pokud se rozhodnete na Expu strávit více času, je potřeba si vstup zajistit sám. 1 AED = 6 Kč

  • jednodenní za 95 AED
  • 30denní za 195 AED
  • season pass (na šest měsíců) za 495 AED

Děti do 17 let, studenti a senioři nad 60 let mají vstup zcela zdarma. Pro vstup do je potřeba mít připravenou vstupenku, ideálně vytištěnou a pak také potvrzení o očkování nebo provedeném PCR testu ne starší 72 hodin. Test vám provedou i v rámci Expa. U bran vám všechny dokumenty vizuálně zkontrolují, ale s načítáním QR kodu se nikdo nezdržoval.

Jak se na Expo 2020 dostat?

Nejpohodlnější doprava je taxíkem, který vás vyjde z centra zhruba na 100 AED. Záleží samozřejmě, odkud jedete. Nejlevnější doprava je Expo Rider, autobus zdarma, který vás doveze ke všem čtyřem vchodům na Expo a jezdí v pravidelných intervalech. Dále je možné dorazit metrem. Dubajské metro většinou jezdí nad zemí, poslední tři stanice červené linky jsou schované v podzemí, konečná Expo 2020 byla slavnostně otevřena 1.září 2021. Obyčejný lístek stojí 10 AED, ale cesta je dlouhá a většinu času se tísníte ve vagonu s milionem lidí. Proto jsme pro cestu zpět zvolili Gold jízdenku (v podstatě první třídu) a v pohodlném vagonu se dovezli domu – kolem sebe daleko víc místa a méně spolucestujících. Cena jízdenky první třidou činí 20 AED.

Součástí celého komplexu je i několik obrovských parkovišť, pokud byste měli možnost přijet autem. Místo k stání určitě najdete, většinu dne zela prázdnotou.

Je Expo 2020 vhodné i pro rodiny s dětmi?

Rozhodně ano. Vyžití pro děti je obrovské, od interaktivních pavilonů, přes různé parky, prolézačky a interakce s jezdícími roboty. V rámci visitor center vždy naleznete toalety (které jsou čisté a v dostatečném množství), restaurace, možnost přebalení i kojení. Všechny vnitřní prostory jsou klimatizovány. Děti navíc dostanou papírové náramky, kam můžete vyplnit jméno a vaše telefonní číslo pro případ, že by se vám dítko někde ztratilo.

Al Wasl Plaza

Které dny se vyplatí Expo 2020 navštívit?

Rozhodně si vyhraďte minimálně dva dny, možná spíš tři. My jsme na Expu strávili 10 hodin a rozhodně jsme neviděli vše, co jsme měli v plánu projít.

Expo je otevřené celý týden. Sobota až středa 10:00 – 24:00, čtvrtek a pátek 10:00 – 2:00. Avšak na naše doporučení a doporučení vystavovatelů v českém a slovenském pavilonu bych doporučila pondělí – středu. My jsme zvolili čtvrtek, den před víkendem, a tak bylo odpoledne fakt dost plno. Víkendový provoz (pátek – sobota) si absolutně nedokážu představit, musí tu být hlava na hlavě. Taky rozhodně platí, že čím dřív přijedete, tím líp. Aleš byl původně velmi zvědav, jestli tam bude dost lidí. Bylo. V dopoledních hodinách se v areálu vyskytovalo celkem únosné množství, i tak jsme ale čekali hodinové fronty. K večeru, kdy už slunce zapadlo, se celé výstaviště naplnilo tak, že jsme některé davy museli obcházet vedlejšími uličkami. Na nošení roušek většina lidí kašle, ale během horkého dne to byla fakt otrava. Na social distancing se tady nehraje.

Fronty. Ty prostě budou do velkých pavilonů kterýkoli den. Na pavilon DP Cargo jsme čekání vzdali, protože se řada lidí dlouhé minuty vůbec nehýbala. Nakonec jsme sem později večer vrátili a do pavilonu se podívali.


Protip: existuje způsob, jak se nekonečnému čekání vyhnout. Nejsem si úplně jistá, jestli tato možnost platí pro vstupenky, které jsme dostali zdarma k letenkám. Ale k zakoupeným lístkům je možno získat až 10 rychlovstupů do pavilonů. Stačí mít účet na expo2020dubai (snadno zřídíte na webu nebo v aplikaci) a přes queue → add new smart queue → a vyberete pavilon, datum a čas.


Procestujte svět během jednoho dne.

To prostě není možné. Které z těch velkých pavilonů, kde vystavuje jen jeden stát, jsme navštívili?

západ slunce
Spojené arabské emiráty

Pavilon Spojených Arabských Emirátů rozhodně doporučuju všemi deseti. Samozřejmě, že jako organizátorský stát do své prezentace nalil strašné množství peněz, podívaná je to ale zcela bezkonkurenční. Jediné, co úplně nevychytali bylo čekání na čekání, respektive čekání na vstup do fronty. To stojíte klidně přes půl hodiny na slunci.

Zbytek čekání už pokračoval ve stínu. Vyvolávali malé skupiny po číslech, které jsme dostali na vstupence do pavilonu. A co vše jsme viděli? Projekce na písečné duny ze skutečného písku, střípky z historie a možné budoucnosti. Na konci vás ještě čeká krátký a naprosto roztomilý animovaný snímek. V části, která byla věnována právě minulosti, jsme dostali krátký výklad o tom, na co právě koukáme. Slečna průvodkyně mluvila o začátcích velkého snu několika mužů a použila výraz: founding fathers a mě to došlo. Z celého spojení emirátů je cítit touha přiblížit se Americe. Co stihli v USA vybudovat za 500 let, tady stihli za 50.

UAE pavilon
Když se Britové v roce 1968 stáhli z regionu, šejk Zayed (tehdejší vládce Abú Dhabí) spolu se šejkem Rashidem Bin Saeed Al Maktoumem (vládcem Dubaje) vyzval k vytvoření federace sestávající ze sedmi emirátů. Těchto sedm států se 2. prosince 1971 stalo Spojenými arabskými emiráty. Vládci ostatních emirátů (nazýváni Founding Fathers, v překladu otcové zakladatelé) jednomyslně zvolili šejka Zayeda prvním prezidentem SAE.
Spojené státy americké

Tady fronta spíš než na atrakci v Disneylandu připomínala frontu na imigračním oddělení na letišti. Celková prezentace ale byla moc povedená, celou jste si ji prohlédli z pohyblivého chodníčku. Tematicky se Američané zaměřili na svobodu – ukázali tatíčka Lincolna, vynález telefonu, americkou značku Ford a Apple. Poslední část byla věnována vesmírnému programu. Návštěvníci si mohli sáhnout na kámen z Měsíce, prohlédnout kámen z komety a na konci prohlídky stál model nejnovějšího typu vesmírné rakety SPACEX. Nechyběl ani vzkaz od prezidenta Bidena. Z druhé strany pak měli obchod se suvenýry a bistro pod motory Falcon 9.

Saudská arábie

Celé provedení bylo pěkné, monumentální a moderní. Nejprve jsme vyjeli po jezdících schodech kolem nejrůznějších plastických ikonických staveb, největší bombou byla projekce do díry a na stěny místnosti. Z prezentace naprosto patrně vyznívalo, jak se tato země otevírá světu a turismu. A myslím si, že má opravdu co nabídnout.

DP Cargo. Jeden z pavilonů firmy, ne státu. Zde jsme zhlédli představení budoucnosti transportu, nejprve nákladu, později možná i lidí, tzv. Hyperloop.

Dále jsme prolétli pavilon Velké Británie, který nás poměrně zklamal, naopak nás nadchnulo Švédsko, kde celé prezentaci vévodila IKEA. Nechybělo ani IKEA café. Zda se tam podávali jejich slavné masové koule, to bohužel netuším. Razítka jsme posbírali i z menších pavilonů, kde většinou se fronty netvořily. Velkým překvapením byl český pavilon. Prezentovalo se zde české sklo, virtuální realita vás provedla českou krajinou a nechyběl ani Průša a ukázky 3D tiskáren. Přímo v pavilonu jsme si pěkně popovídali s jedním z vystavovatelů. Také bych doporučila projít si Slovensko, Kubu nebo Seychelly.

Suvenýry z Dubaje
Výzdoba EXPO
Švédský pavilon na expu
Britský pavilon
Dubaj výzdoba
Fotokoutek Expo 2020
DUBAI EXPO COVER

Narazili jsme i na pavilony, které byly nedostavěné, opuštěné a prázdné. Občas se taky stalo, že z dané země nikdo o pavilon nepečoval a vše zařizoval dosazený personál. A tak třeba v Madagaskaru chyběly popisky u vystavovaných předmětů.

Pro veškeré info doporučuji navštívit oficiální web → zde. Existuje i mobilní aplikace Expo 2020 Dubai, kde se dají snadno koupit vstupenky a vidíte tam program na dané dny. Pokud se do Dubaje nedostanete, ale chtěli byste si jednotlivé části prohlédnout, existuje možnost virtuální prohlídky. Můžete si projít jak celý areál, tak jednotlivé pavilony → tady.


Pokud byste si chtěli přečíst o nevšedních cestovatelských zážitcích, nebo mé kosmetické tipy, doporučuju tyto články:

► Článek o svatbě (část první) a Svatba na Santorini (část druhá)

► Jak sestavit péči o mastnou pleť

podpis Kat Kostková
Subscribe
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kateřina
Kateřina
3 let před

To zní skvěle. 😲

trackback

[…] ► Expo Dubai 2020 […]

trackback

[…] ► Expo Dubai 2020 […]

trackback

[…] ► Expo Dubai 2020 […]

trackback

[…] ► Expo Dubai 2020 […]

trackback

[…] S mužem jsme letos oslavili první výročí svatby. Dopřáli trochu toho luxusu a teplíčka v naší milované Dubaji. Opět jsme si dovolenou rozdělili na část strávenou v Atlantisu na umělém palmovém ostrově a zbylé dny jsme strávili v centru města. U moře a v teple jsem prostě nejšťastnější, pár dní na pláži a mně nic nechybí. Jak si tohle město vychutnat na sto procent chystám se teprve chystám sepsat. Článek, který už ale na blogu mám, pojednává o neopakovatelném zážitku EXPO 2020: ODKAZ. […]

trackback

[…] ► Expo Dubai 2020 […]

trackback

[…] ► Expo Dubai 2020 […]

trackback

[…] ► Expo Dubai 2020 […]

trackback

[…] ► Expo Dubai 2020 […]