Po loňských a předloňských zkušenostech jsem byla pevně přesvědčená, že letos na pečení vánočního cukroví PEČU. Ale jak se blížily Vánoce, začala jsem své plány přehodnocovat a najednou jsem stála v kuchyni s vánoční čepičkou a sváteční náladou. Nejdřív jsem se rozhodla, že se vrhnu jen na linecké, v našem rodinném slangu vykrajované. Pak přišel manžel s prosbou, zda bych nemohla připravit ještě rohlíčky a možná perníčky, že mu loni chutnaly. Jo, a ještě pracny, protože ty byly taky dobrý.
Opět jsem tak skončila s několika druhy cukroví. Jsem zvědavá, kdo to bude žrát.
Bezlepkové pečení
Vytvářet cokoli z bezlepkové mouky je velký špatný. Taková mouka se chová úplně jinak než běžné druhy (klasická pšeničná, žitná či jiné), a to naprosto nepředvídatelně. Tím, že neobsahuje lepek, tak prostě nelepí. Spíš se drolí (podobně jako moje nervy), vůbec nedrží pohromadě a chybí jí taková ta pružnost.
Lepek je komplexní směs rostinných proteinů, je tepelně stabilní a má schopnost působit jako pojivo a rozšiřující činidlo. Běžně se používá jako přísada při průmyslově zpracovaných potraviny pro lepší texturu, chuť a udržení vlhkosti. Kromě toho se lepek stále více používá ve formě izolovaných pšeničných proteinů, aby se zlepšila struktura průmyslových pekařských výrobků a aby se zpevnily mouky s nízkým obsahem bílkovin. |
Už jsem se nejednou spálila a s pocitem méněcennosti svůj nepovedený výrobek z drahé mouky zahodila. Ale letos zabojuju a hrdinně nad bezlepkovým těstem zvítězím! Projela jsem několik facebookových skupin zaměřených na bezlepkovou dietu a posbírala tipy, jak vytvořit krásné a pohromadědržící vykrajované cukroví. Připravila jsem si 4 různé směsi a nechala je uležet v lednici přes dva dny.
Schar mix B
První z receptů pracoval s moukou od známé italské značky Schär (mix B značí chlebovou mouku). Na výrobu těsta jsem použila klasický poměr 3:2:1, 3 díly mouky, 2 díly másla a 1 díl moučkového cukru. Plus jeden žloutek. Rozhodně doporučuju nešetřit a použít máslo, Hera je u nás považováno za sprosté slovo.
Po vyndání z lednice se hrouda hrozně špatně zpracovávala. Když jsem viděla, jak se těsto lepí, měla jsem chuť ho vyhodit z okna. Přesto se mi ale povedlo vykrájet požadované tvary. Po vyndání z trouby připomíná spíš naducané piškoty, chuťově ale špatné není.
Doves Farm
V druhém receptu jsem měla použít také chlebovou mouku, tentokrát od značky Doves Farm. Předem upozorňuji, že se jí vyrábí víc druhů – světlá a tmavá. A na cukroví použijte tu světlou, ne jako já, která jsem sáhla po tmavé variatě. Proto mají moje veledíla kromě nevýrazné chuti ještě ne úplně atraktivní barvu. Použila jsem stejný poměr a postup jako v prvním případě.
Těsto se buď lepilo, nebo drolilo. Výsledek je po upečení srovnatelný se Scharem, jen ta barva, lidičky.
Adveni
Se směsí od Adveni (česká výroba) jsem cukroví zkoušela upéct už loni. Použila jsem recept na linecké, který je pro odvážné připraven na druhé straně obalu. Na jejich stránkách najdete dokonce celou kuchařku ke stažení v PDF. Poměr surovin v Adveni návodu se mírně lišil od předchozích dvou: 200g mouky, 100g másla, 50g moučkového cukru a jedno vajíčko. V průběhu hnětení jsem musela dodat ještě jeden žloutek, protože se těsto děsně drolilo. Myslím, že kdybych se držela ověřeného poměru 3:2:1, nemusela bych přidávat nic.
Celkově se mi ale s touto hmotou pracovalo dobře, žádné extrémní lepení se nekonalo. Zkusila jsem zde vykrajovat tenčí kolečka než v předchozích pokusech. Po upečení a slepení vypadá cukroví celkem obstojně. Musím se smířit s faktem, že nikdy nebude tak krásně tenoučké jako klasické lepkové.
Labeta
Nejvíc doporučení mi přišlo na směs od české značky Labeta. Tato firma mě v kuchyni už nejednou zachránila, a proto jsem neváhala a rovnou dvě krabičky objednala. Příprava je rychlá a bezbolestná, stačí přidat rozměklé máslo (100g), jedno vejce a vše pořádně promíchat.
S těstem se zachází naprosto bezvadně, nelepí, ani se netrhá. Po upečení jsem vytáhla krásně hladké kousky, některé až skoro výstavní. Prohlásila bych tuto várku za absolutního vítěze. Linecké připomíná svou barvou, chutí i konzistencí. Manžel souhlasně přikyvuje.
Několik zásad, které při pečení doporučuji dodržet:
- připravit těsto několik dní dopředu a nechat ho v lednici
- válet a vykrajovat ještě za studena, když se úplně roztaje, klidně bych ho vrátila na chvíli do lednice
- nechat upčené cukroví na plechu vychladnout. To sice výrazně prodlouží dobu, kterou v kuchyni strávíte, ale nezůstane vám jen hrouda drobků a oči pro pláč
Pustili jste se letos do vánočního pečení? Dejte mi vědět do komentářů.
Pokud byste si chtěli přečíst o nevšedních cestovatelských zážitcích doporučuju tyto články:
► Článek o svatbě (část první) a Svatba na Santorini (část druhá)