Poprvé zkouším kosmetiku The Ordinary. Značka The Ordinary patří mezi kosmetický hit několika posledních let. Čím se proslavila nejvíce? Jednoznačně cenou, jejich produkty stojí v rozmezí 3.60 EUR do 28.90 EUR. Značka má vlastní web deciem.com, kde krom samotné The Ordinary najdete i další značky: Niod, Hylamide, Chemistry Brand a Hif. Produkty The Ordinary jsou bez parfemace a složení je napsané přímo na obalu (ty tekuté jsou ve skleněných lahvičkách). Společnost Deciem bojkotuje konzumní a nákupní šílenství během amerického Black Friday. Jejich obchody jsou v tento konkrétní den zavřené a slevy na webu probíhají celý listopad. Ještě určitě stojí za zmínku, že tato značka netestuje na zvířatech.
Na českých e-shopech lze The Ordinary najít, ale výběr je dost omezený. Například Retinol 0.5 % in Squalene nebyl skladem vůbec nikde, tak jsem se odvážila objednat z oficiálního webu. Při koupi nad 25 EUR se neplatí poštovné, které jinak vychází na 4.99 EUR. Zásilku jsem zaplatila kartou online v pátek a následující týden ve čtvrtek mi ji dovezla Zásilkovna.
Jednou z nevýhod u této značky je, že se nejedná o produkty s komplexní řadou, ale produkt řeší jeden problém – konkrétní produkt je konkrétní účinnou látkou. A to se zpočátku zdá složitější na pochopení. Ale stačí tomu věnovat chvíli a člověk se zorientuje. V roce 2021 společnost koupila nadnárodní korporace Esthée Lauder, a začali tak kolovat obavy, aby se nezměnilo složení oblíbených produktů a aby se nezvýšily ceny. To se ale ukáže až časem.
Jak si doplnit rutinu s produkty The Ordinary?
Za prvé je důležité již nějakou zavednou péči mít. Docela mě vyděsilo tvrzení jedné slečny na YT, že zhruba od 20 let bychom měly mít svoji pevnou kosmetickou rutinu, mně táhne na 25 a nic takového nevedu. I můj muž používá víc krémů než já. U The Ordinary naleznete produkty na čištění pleti, hydrataci, dále pak retinoidy, peptidy, vitamín C a kyseliny/exfolianty. To je hrozně moc termínů, že? Pojďme si je v rychlosti vysvětlit:
► retinoidy: látky odvozené od vitamínu A (např. adapalen, tretinoin, retinol, retinaldehyd) na zmírnění hyperpigmentace, stárnutí pleti a k léčbě akné.
► peptidy: peptid je spojení několika aminokyselin, spojením peptidů vznikají proteiny. Kosmeticky využívaných je asi sto a rozdělují se do 4 skupin: inhibiční, indukční, přenosné a neurotransmitery. Kolem peptidů panují rozepře, zda se tak velké látky můžou vůbec vstřebat. Studijí existuje několik a výsledky se rozcházejí. Mezi nejpopulárnější se řadí např. collagen inducing = podporující tvorbu colagenu.
► kyseliny: mezi kosmeticky známé kyseliny, které fungují zároveň jako exfolianty, řadíme kys. glykolovou (AHA), mléčná (AHA) a salicylová (BHA). Nejznámější kyselinou je zcela určitěkKyselina hyaluronová, ta nefunguje jako exfoliant, ale hydratace – dokáže extrahovat vodu z okolí.
► vitamín C: antioxidant, minimalizuje znaky stárnutí pleti a rozjasňuje.
Existuje několik možností, přímo na webu deciem.com v menu naleznete položku Regiment Builder. To je super funkce, kdy zodpovíte 8 jednoduchých otázek ohledně problémů s vaší pletí. A poté na vás vybafne série doporučených produktů, a k tomu samozřejmě rozdělení ráno/večer. U každého produktu doporučuji pečlivě si nastudovat, s čím se smí a nesmí kombinovat, abyste své pleti spíše neublížili. A co jsem koupila já?
Salicylic Acid 2 % Masque
Jedná se o hloubkově čistící masku, která obsahuje rostlinné uhlí, amazonské jíly a skvalan, hlavní přísadou je kyselina salicylová. Ta je totiž rozpustná v tucích/oleji, pomáhá odstraňovat nečistoty, ale dokáže se dostat i hluboko do póru a doslova rozpustit keratinovou zátku na povrchu. Do tohoto produktu vkládám hodně nadějí. Používat by se měla 1x týdně na suchou pleť max 10 minut.
Upozornění: Tento výrobek obsahuje beta hydroxykyselinu (BHA). Jedná se o exfoliant, který zajišťuje odstranění odumřelých kožních buněk na povrchu mastné pokožky. Zanechá tak obličej bez „ochranné vrsty“ a je tudíž daleko citlivější na sluneční záření. Navíc hodně vysušují, takže nejsou vhodné pro lidi se super suchou pletí.
Retinol 0.5 % in Squalene
Retinol působí proti vráskám, hyperpigmentaci, na akné a ucpané póry. Pozitivně působí na produkci kolagenu a podporuje obnovu kožních buněk.
Upozornění: Retinol se prodává v různých koncentracích, je obecně doporučováno začít od nejmenšího procenta. Rozhodně neplatí, že čím větší procento, tím lepší účinek. A také pozor, retinol se nesnáší dobře s kyselinami (AHA i BHA) a je lepší ho aplikovat večer, protože způsobuje větší citlivost pleti k UV záření.
Niacinamide 10% + Zinc 1%
Niacinamide neboli vitamín B3 je v posledních letech velmi oblíbená aktivní látka. Je rozpustný ve vodě, je to antioxidant, působí proti hyperpigmentaci a pleť hydratuje – inhibuje trans epidermální ztrátu vody (=zabraňuje vypařování vody). Zvyšuje produkci dermálního kolagenu a tím by měl bojovat proti známkám stárnutí. Také snižuje produkci mazu v pleti.
- antiaging
- zmírňuje hyperpigmentaci
- obnovuje kožní bariéru
- bojuje proti akné
- hydratuje pleť
Zinek: snížit množství akné produkovaného pokožkou snížením množství produkovaného mazu, zabraňovat množení bakterií, snižuje zánětlivou reakci.
100 % Plant Derived Squalane
Jedná se o hydratační olej. Použila jsem ho párkrát, ale úplně stoprocentně mi nesedí. Skvalan je tělu vlastní látka – skvalen se získává z rostlinných olejů, ale je nestabilní. EN značí v chemii přítomnost jedné dvojné vazby (sloučenina je tvz. unsaturated/nenasycená). Skvalen prochází procesem tzv. hydrogenace, kdy dojde k odstranění dvojné vazby a vzniká vazba jednoduchá. Skvalan je stabilnější než skvalen, a proto se v kosmetice využívá častěji.
A jak teď vypadá moje rutina?
ranní
- čisticí emulze od CeraVe
- hydratační toner
- sérum na vodní bázi Niacinamide 10% + Zinc 1%
- 100% Plant-Derived Squalane (nepovinný krok)
- krém s SPF od Eucerin
večerní
- čisticí emulze od CeraVe
- hydratační toner
- sérum na vodní bázi Niacinamide 10% + Zinc 1%
- retinol (max 5x do týdne)
- hydratační krém
Jako toner jsem zkusila Fenty Skin, Fat Water pore-refining toner serum. Je hydratační, nekomedogenní a prodává se bez papírového obalu. Zkoušela jsem ho objednat na Sephore webu, ale nepovedlo se. Muselo mi postačit provizorně postavené výdejní okénko a jeden objednávací telefonát. To už naštěstí nemusíte. (otázka zní, jak dlouho) Také jsem pátrala po opalovacím krému, který by neucpával pory. Právě používám Eucerin Ochranný krémový gel na opalování na obličej Oil Control a s výsledkem jsem velmi spokojená.
Také jsem pátrala po hydratačním čistícím gelu, nakonec jsem zvolila Hydrating Facial Cleanser. Podle popisu je vhodný pro suchu pleť, ale můj včeně mastný obličej se zdá být spokojený.
Pokud byste si chtěli přečíst o nevšedních cestovatelských zážitcích, doporučuju tyto články:
► Článek o svatbě (část první) a Svatba na Santorini (část druhá)
Taky mám v košíčku už delší dobu nachystaných pár produktu 🙂 Ale pořád jsem se nedostala k tomu to koupit a hlavně ozkoušet 🙂 Nejvíc me láká chemický pealing 🙂 Každopádně s tím jak slečna říká že se musí bláznit se skincare už od 20 nesouhlasím. Jako lehká hydratace, nějaké cečko ok ale bláznit s HA, peptidy a pod je kravina podle me. Takže to že je ti 25 je úplně v pohodě a tvoje rutina si myslím je úplně dostačující:) Jak se říká někdy je mín než víc.
Ahoj, moc děkuju ♥ produkty od The Ordinary, které představuju v tomto článku, můžu za sebe jen doporučit 🙂
[…] ► Jak sestavit péči o mastnou pleť […]
[…] ► Jak sestavit péči o mastnou pleť […]
[…] ► Jak sestavit péči o mastnou pleť […]
[…] ► Jak sestavit péči o mastnou pleť […]